poniedziałek, 27 maj 2019 11:50

"Biblioteka dawniej i dziś"-lekcja biblioteczna

IMG 20190524 11594424 maja naszą bibliotekę odwiedzili uczniowie ze starszych klas Szkoły Podstawowej z Mielenka Drawskiego. Uczniowie wzięli udział w lekcji bibliotecznej "Biblioteka dawniej i dziś".
Bibliotekarka przybliżyła dzieciom, jak wyglądała praca w bibliotece przed „erą komputerową”.

Uczniowie poznali podział księgozbioru na literaturę piękną i popularno-naukową oraz zasady jej porządkowania - system klasyfikacji dziesiętnej. Potem zostali zapoznani z tradycyjnym (kartkowym) katalogiem, za pomocą którego można było dawniej wyszukiwać książki znajdujące się w zbiorach biblioteki. Obejrzeli katalog alfabetyczny autorski i tytułowy oraz katalog rzeczowy (tematyczny).
Dowiedzieli się także co oznaczają „magiczne cyferki i numerki” znajdujące się na karcie katalogowej i w książkach.
Młodzież przyswoiła sobie różnice jakie występują w dawnym i obecnym rejestrowaniu czytelników, prowadzeniu księgi inwentarzowej, tworzeniu protokołów ubytków oraz katalogowaniu książek.
Po zapoznaniu się z tradycyjnymi metodami pracy w bibliotece, bibliotekarka opowiedziała o pracy bibliotekarza z wykorzystaniem komputerowego systemu MAK+: wypożyczanie, rejestrowanie, udostępnianie, rezerwowanie, katalogowanie.
Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w ww. zajęciach. Zaciekawiła ich przede wszystkim droga książki zanim trafi na półkę w bibliotece. Na koniec stwierdzili, że obecny komputerowy system wypożyczania i wyszukiwania książek jest bardziej dostępny dla czytelnika.

Czytany 55 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 27 maj 2019 12:07

• Kategoria: Robert Gondek