piątek, 18 wrzesień 2020 09:37

„Ojczysty – nasz ulubiony!”. Panel językowy w drawskim centrum kultury

Panel językow

 

Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim realizują projekt edukacyjny pt. „Ojczysty - nasz ulubiony!” Ciekawym elementem projektu był panel językowy, który odbył się w dniu 16. września br. w Centrum Kultury im. Eugeniusza Poniatowskiego. Uczestniczyła w nim młodzież licealna i nauczyciele z ZSP z Drawska Pomorskiego, Kalisza Pomorskiego i Złocieńca.

Uczestnicy wysłuchali wykładów prof. zw. dr hab. Ewy Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego i dr Grażyny Majkowskiej z Uniwersytetu Warszawskiego. Panel moderowała nauczycielka języka polskiego z ZSP w Kaliszu Pomorskim pani Aleksandra Radecka. Warto dodać, że wśród uczestników znaleźli się również uczniowie z Ukrainy, którzy aktualnie uczą się w drawskim liceum oraz poloniści ze szkół podstawowych gminy Drawsko Pomorskie.

W części pierwszej panelu wysłuchano wykładów prof. Kołodziejek o współczesnej polszczyźnie z perspektywy dziadków (po przełomie ustrojowym i kulturowym), rodziców (po przełomie cyfrowym) i nastolatków (po co nastolatkom poprawna polszczyzna).Drugą część panelu wypełniły wykłady doc. Majkowskiej dotyczące polszczyzny w języku dziennikarskim i w relacjach międzyludzkich. Obie prelegentki przeprowadziły swoje wykłady w atrakcyjny sposób, co było bardzo trudne biorąc pod uwagę wiek odbiorców znajdujących się na sali. Bardzo ciekawe zajęcia praktyczne (warsztaty), które zakończyły panel, miały związek z treścią wykładów.

Cały projekt, realizowany przez ośrodek kultury i drawską bibliotekę, zakłada przekazanie wiedzy o języku polskim w sposób niestandardowy, ciekawy i atrakcyjny dla odbiorców. Już są planowane kolejne działania, m.in.: warsztaty ze specjalnie stworzonymi grami edukacyjnymi do wykorzystania na aplikacji mobilnej Action Track ,warsztaty z retoryki, konkursy oraz szkolenia dla bibliotekarzy.

 

 

Fundusze

Zadanie: Ojczysty-nasz ulubiony!

 

Czytany 174 razy Ostatnio zmieniany piątek, 18 wrzesień 2020 09:41

Nowości wydawnicze

Projekty

 

Fundusze

Zadanie: Ojczysty-nasz ulubiony!


 

Fundusze

Zadanie „Wkręceni w czytanie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych 


 

Fundusze

Zadanie „Nie tylko bibliotekarz...” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Ostatnie galerie

  • Kategoria: Całkowicie inne spotkanie z Edytą Jungowską i Pipi

  • Kategoria: "Mała Książka Wielki Człowiek" - edycja 2020 r

Ostatnie zdjęcia