czwartek, 01 październik 2020 09:47

Warsztaty z literaturą w roli głównej

Panel językow

Trwają warsztaty teatralne, których uczestnicy odgrywają sceny z kilku wybranych dzieł polskiej literatury klasycznej. Oczywiście najpierw ćwiczą podstawy aktorskiego rzemiosła, czyli wymowę i mimikę, tak by jak najwierniej odegrać bohaterów ze znanych utworów. A przy tym ożywić ich nadając nowe, współczesne brzmienie książkowym monologom i dialogom.

- Uczę ruchu scenicznego, przełamywania barier przed występem publicznym i rozwijam aktorskie talenty uczestników moich warsztatów. Pragnę bowiem, aby zaangażowali się w zaplanowany, twórczy proces refleksji nad językiem oryginału i nadali mu własny kształt, lecz bez uszczerbku dla pierwotnego przesłania literackich utworów, które wykorzystujemy w ćwiczonych etiudach – wyjaśnia prowadząca zajęcia Joanna Mączkowska, dyplomowany reżyser po krakowskiej Akademii Teatralnej.

Joanna Mączkowska jest także polonistką (absolwentką UAM w Poznaniu),stąd warsztaty teatralne poprzedziły warsztaty literackie, na których przypomniano sobie ze szkolnej listy lektur tak znane utwory jak, np.  Katarynka i Janko Muzykant. W ich tekście wyszukiwano wyrazy brzmiące dziś anachronicznie lub wręcz niezrozumiałe i zastępowano je współczesnymi odnośnikami. Tak powstały nowe wersje klasycznych dzieł. I właśnie one zostaną publicznie wystawione na scenie stanowiąc końcowy efekt realizowanego projektu.

Zajęcia odbywają się w ramach zadania Ojczysty-nasz ulubiony! realizowanego przez Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Drawsku Pomorskim. Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty-dodaj do ulubionych 2020.

Panel językow

 

Fundusze

Zadanie: Ojczysty-nasz ulubiony!

 

Czytany 142 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 01 październik 2020 09:49

Nowości wydawnicze

Projekty

 

Fundusze

Zadanie: Ojczysty-nasz ulubiony!


 

Fundusze

Zadanie „Wkręceni w czytanie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych 


 

Fundusze

Zadanie „Nie tylko bibliotekarz...” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Ostatnie galerie

  • Kategoria: Całkowicie inne spotkanie z Edytą Jungowską i Pipi

  • Kategoria: "Mała Książka Wielki Człowiek" - edycja 2020 r

Ostatnie zdjęcia