wtorek, 02 luty 2021 09:10

60 000 ebooków i audiobooków bez limitu dla czytelników dzięki współpracy bibliotek z zachodniopomorskiego Wyróżniony

Testy mobilnej gry ortograficznej

Chociaż czas światowej pandemii wymusił wiele zmian, to nie zmienił tego, co oferuje książka - przyjemności z czytania, refleksji, dobrej zabawy i nauki, ale w znaczący sposób wpłynął natomiast na wzrost zainteresowania czytelników książką elektroniczną.

Czytanie mobilne to stały element nowej rzeczywistości, idealnie odpowiadający na zmieniające się potrzeby czytelników, którzy dostęp do ulubionej literatury pragną mieć w każdym miejscu i w każdej chwili.

Bezpieczny dostęp do książki

Biblioteki w powiecie drawskim od kilku lat oferują czytelnikom bezpłatny dostęp do wypożyczania książek elektronicznych popularnej usługi. Pandemia SARS-CoV-2 a z nią  brak możliwości odwiedzin w bibliotece oraz nagły wzrost zainteresowania ebookami i audiobookami spowodowały, że stosowana dotychczas forma udostępniania usługi okazała się niewystarczająca i wymagała zmiany. Podobną sytuację miały inne biblioteki.

Dostęp do kilkudziesięciu tysięcy ebooków

Wspólnie z bibliotekami z regionu: z Czaplinka, Dębna, Goleniowa, Gryfic, Kalisza Pomorskiego, Stargardu i Złocieńca, założono konsorcjum zachodniopomorskie, którego liderem został Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim. Dzięki temu czytelnicy tych bibliotek, którzy pobiorą kody w bibliotece, uzyskują nieograniczony dostęp do kilkudziesięciu tysięcy tytułów ebooków i audiobooków. Czytelnicy zapisani do tych bibliotek, mogą mieć dostęp do wielu nowości i bestsellerów, jak i starszych tytułów. Wystarczy, że na podstawie otrzymanego w bibliotece unikalnego kodu, założą konto i pobiorą bezpłatną aplikację Legimi. Wówczas wszystkie bez wyjątku e-książki dostępne w abonamencie będą mogli czytać na smartfonie, tablecie, komputerze lub czytniku za darmo. Warunkiem jest posiadanie ważnej karty bibliotecznej swojej biblioteki.

Redukcja koszów dla bibliotek i szerszy dostęp dla czytelników

Stworzenie przez biblioteki konsorcjum umożliwiło zakup usługi na korzystnych warunkach również tym mniejszym bibliotekom, gdyż dokonały zakupu kodów za dowolną kwotę, jaką mogły przeznaczyć na ten cel z własnego budżetu, nawet już od 2 tysięcy złotych. Podpisana umowa obowiązuje na cały rok i nie wymaga ponownego wydatkowania dodatkowych środków finansowych.

Uczestnicy partnerstwa zapraszają inne biblioteki

Do konsorcjum mogą też przystąpić inne biblioteki w każdym momencie. Wystarczy w tym celu skontaktować się z liderem projektu, czyli Ośrodkiem Kultury w Drawsku Pomorskim i uzyskać szczegóły przystąpienia.

Jak korzystać?

Po uzyskaniu kodu w swojej bibliotece należy aktywować go na stronie https://www.legimi.pl/zachodniopomorskie/, a następnie zarejestrować konto lub zalogować się jeśli już je posiadamy. Następnie wybrane książki pobrać można bezpośrednio w aplikacji Legimi, zainstalowanej na wybranym urządzeniu. Aplikacja Legimi dostępna jest zarówno na smartfony jak i wiele czytników.

Lista bibliotek, które utworzyły Konsorcjum Zachodniopomorskie

  • Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Czaplinku
  • Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Dębnie im. Antoniego Dobrowolskiego
  • Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Załuskiego w Gryficach
  • Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim
  • Książnica Stargardzka
  • Biblioteka Publiczna w Złocieńcu
  • Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. C.K. Norwida w Goleniowie

Na dzień 2 stycznia 2021 r. z usługi mogą korzystać czytelnicy bibliotek z gmin: Czaplinek, Dębno, Drawsko Pomorskie, Goleniów, Gryfice, Kalisz Pomorski, Stargard, Wierzchowo i Złocieniec.

Czytany 208 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 02 luty 2021 09:13

Nowości wydawnicze

Projekty

 

Fundusze

Zadanie: Ojczysty-nasz ulubiony!


 

Fundusze

Zadanie „Wkręceni w czytanie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych 


 

Fundusze

Zadanie „Nie tylko bibliotekarz...” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Ostatnie galerie

  • Kategoria: Całkowicie inne spotkanie z Edytą Jungowską i Pipi

  • Kategoria: "Mała Książka Wielki Człowiek" - edycja 2020 r

Ostatnie zdjęcia