Wydrukuj tę stronę
środa, 08 wrzesień 2021 12:03

„Z Pyzą po polskich dróżkach” Wyróżniony

Szkolenie

Z Pyzą – bohaterką ksiażki Hannny Januszewskiej, wędrowali uczestnicy kolejnego Rodzinnego Pikniku Literackiego-Ogród Książki, który zorganizowany został 4 września br. przez filię biblioteki w Gudowie. A ponieważ piknik towarzyszył Gminnym Dożynkom to był dodatkową atrakcją dla ich uczestnikow.

„ Pyza nasza mała w świat powędrowała, a pani Hania, co talent miała, do opisania się zabrała tej wielkiej podróży naszej małej Pyzy wprost z mazowieckiej łyzy. Wiele miejsc Pyza zwiedziła, w wielu miastach była! a "kogo poznała?" spytacie? - przeczytajcie, a się przekonacie”

Wędrówki rezolutnej Pyzy bawiły i uczyły wiele pokoleń Polaków. To dzięki jej fascynującym przygodom  także w Gudowie poznawaliśmy nasz kraj. Wędrówki Pyzy nadal są ciekawe, czasem zabawne, a czasem straszne zwłaszcza te, które przypominają nam czasy komunizmu. Pyza na polskich dróżkach to wykwintne danie literackie. Najmłodszych czytelników zainteresowały ciekawe wycieczki Pyzy, starsi z nieskrywanym wzruszeniem mogli sobie przypomnieć czasy dzieciństwa.  A że Pyza pojawiła się na Dożynkach to wraz z nią była dożynkowa baba  i chochoł.  Do spotkania z Pyzą zaprosił dzieci Teatr Pana O z Poznania. 

 W strefie bajkolandii  ponownie bibliotekarze zabrali dzieci w świat bajek i bajeczek, organizowali konkursy czytelnicze i zabawy, aby zachęcić dzieci do spotkania z książką, a rodzicom przypomnieć jak ważną rolę odgrywa czytanie dzieciom.  To plenerowe wydarzenie oferowało wiele atrakcji dla każdego odwiedzającego piknik gościa. Najwięcej atrakcji oferowano oczywiście najmłodszym, w tym zwłaszcza w strefie „małego czytelnika”. Były to zabawy z książką "wierszykarnia", "Kufer pełen książek", bricolage , czyli tworzenie opowieści przy użyciu dostępnych rekwizytów, zabawy plastyczne, konkursy czytelnicze.

Podczas pikniku Pan O. zaprezentował  swoją książkę „Wyspa moich przyjaciół”. Opisuje ona historie Chłopca, który umówił się z przyjacielem pomimo że nigdy nie miał okazji go poznać. Nie wie czy jest on chłopcem czy dziewczynką, czy ma biały kolor skóry czy czarny. Wie jednak że do spotkania musi dojść, więc podobnie jak uczestnicy spotkania wyrusza na Madagaskar.

Pisarz  Pan O. , czyli Artur Niedźwiedź zaprosił dzieci  na pełną przygód wyprawę do odległego miejsca, w którym mieszkają na wolności mieniące się wszystkimi kolorami tęczy kameleony. Dzieci  miały okazję poznać zwyczaje i zabawy swoich rówieśników z krainy Baobabów, obejrzeć fotografie z wyprawy na Madagaskar oraz zatańczyć etniczny taniec z najsłynniejszym Lemurem Katta, Królem Julianem.

Młodzież mogła wziąć udział w turnieju gier mobilnych, w oparciu o stworzone w bibliotece gry pt.  "Uciekinierzy z książek", "Sprawdź się w parku" i "Ortograficzne potwory". Osoby, które zdobyły najwięcej punktów, otrzymały atrakcyjne nagrody.

Finałowym punktem pikniku było Narodowe Czytanie. To ogólnopolska akcja pod patronatem Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy  i w tym roku w całej Polsce czytano „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. 

Także w Gudowie na plenerowej scenie pojawiła się Dulska, Dulski, Hesia, Mela, Hanka  i Zbyszko, w których role wcielili się bibliotekarze i animatorzy, a potem zaproszeni do wspólnego czytania goście.

Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu „Ogród książki- miejscem twórczych inspiracji i integracji” dofinansowanego ze  środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Promocja Czytelnictwa.

Nowe audiobooki

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Promocja czytelnictwa 

 

 

Czytany 72 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 wrzesień 2021 12:04