wtorek, 05 październik 2021 11:57

„Kawaleria Dziadka Tudreja”: Spotkanie z Zbigniewem Waldemarem Okoniem Wyróżniony

Szkolenie

21. września odbyło się spotkanie zorganizowane przez bibliotekę w Drawsku Pomorskim z Zbigniewem Waldemarem Okoniem, autorem książki „Kawaleria Dziadka Tudreja”.  Autor książki to pisarz, eseista, poeta i animator kultury. Wybitny regionalista ziemi chełmskiej gościł w progach drawskiej biblioteki. Pan Zbigniew urodził się w 1945r. w Chełmie,  lecz w latach 1948-1958 mieszkał w Drawsku Pomorskim.

W sali widowiskowej biblioteki spotkali się przede wszystkim sympatycy miasta Drawsko Pomorskie, jak i licznie zgromadzona rodzina pana Zbigniewa. Pisarz z sentymentem wspomina czasy swojego dzieciństwa w książce „Kawaleria Dziadka Tudreja”. Autor mieszkał w Drawsku na ulicy Kościuszki, wyprowadził się z rodziną do Chełma w wieku 14-stu lat. W książce opisuje przygody grupy przyjaciół, którzy mieli swoją „bazę” nad rzeką Drawą. Można dodać, że w treści powieści ostro potępia trudne „stalinowskie czasy”, nie żałując wobec nich krytyki.

Zgromadzona publiczność miała okazję porozmawiać osobiście z panem Zbigniewem, powspominać czasy dzieciństwa oraz dowiedzieć się, co było głównym motywem powstania książki.

„Drawa płynęła tędy już dawno, bardzo dawno, pamiętał ją Dziadek i Dziadek dziadka, czyli była to stara rzeka, mądra rzeka, piękna rzeka, szeroka rzeka. Tudrej opowiadał nam o różnych rzekach, o Wiśle, o Bugu, o Odrze, o Niemnie. Ale ja kochałem tylko Drawę. Dla mnie była to rzeka rzek, rzeka nieba i rzeka ziemi, rzeka radości i rzeka smutku, rzeka mojego dzieciństwa.”- pięknym cytatem z  „Kawalerii Dziadka Tudreja” zachęca do przeczytania książki Jolanta Gilewicz z biblioteki w Drawsku Pomorskim.

 

Czytany 33 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 05 październik 2021 14:49

Nowości wydawnicze

Projekty

 

Fundusze

Zadanie: Ojczysty-nasz ulubiony!


 

Fundusze

Zadanie „Wkręceni w czytanie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych 


 

Fundusze

Zadanie „Nie tylko bibliotekarz...” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Ostatnie galerie

  • Kategoria: Całkowicie inne spotkanie z Edytą Jungowską i Pipi

  • Kategoria: "Mała Książka Wielki Człowiek" - edycja 2020 r

Ostatnie zdjęcia