wtorek, 28 luty 2017 08:22

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim w nowej odsłonie!

wyposaenie 20161222 1648313882W piątkowe przedpołudnie ( 24 lutego 2017r. ) w budynku przy ul. Piłsudskiego 12 w Drawsku Pomorskim licznie zebrani mieszkańcy,  władze samorządowe oraz zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystości oficjalnego otwarcia obiektu drawskiej biblioteki. Zebrani goście z zachwytem i zainteresowaniem zwiedzali pomieszczenia biblioteki, podziwiając wystrój i nowoczesne wyposażenie, bogaty księgozbiór i pozostałe zbiory biblioteczne.

 


Symbolicznego otwarcia Działu Regionalnego biblioteki dokonali: Burmistrz Drawska Pomorskiego pan Zbigniew Ptak, Starosta Drawski pan Stanisław Kuczyński, pani Helena Połóg - dyrektor drawskiej biblioteki w latach 1986- 1992, Jolanta Pluto-Prądzyńska- dyrektor Ośrodka Kultury, pan Wiesław Piotrowski- Kustosz Wystaw oraz Nicola -mała czytelniczka. Otwarcie pierwszej ekspozycji etnograficznej autorstwa Wiesława Piotrowskiego pn.” Skarby ziemi drawskiej” zapoczątkowało jednocześnie obchody 720 rocznicy nadania Drawsku Pomorskiemu praw miejskich.


W wyremontowanej sali widowiskowo-konferencyjnej odbyła się dalsza część uroczystości, którą poprowadziła Jolanta Pluto-Prądzyńska. W swoim wystąpieniu przybliżyła drogę procesu inwestycyjnego od pomysłu, poprzez projekt, pozyskanie środków na realizację i budowę, wreszcie wizualizację i wyposażenie pomieszczeń, a całość zmian zebrani goście mogli śledzić na wyświetlonej prezentacji zdjęć. Podkreśliła przy tym ważną rolę dobrej współpracy z samorządem lokalnym oraz uzyskane dofinansowanie z programu Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 ze środków MKIDN.


Za bezpośrednie zaangażowanie w prace związane z remontem, modernizację i udostępnieniem biblioteki czytelnikom podziękowanie Dyrektora otrzymali: Renata Żołądkiewicz, Maciej Aftowicz, Renata Kicińska, Katarzyna Glinda, Bożena Mazurkiewicz, Danuta Hryniewicz, Daria Kowalczyk, Zbigniew Stępkowski, Grzegorz Krawczyk, Marek Łukaszewski, Krzysztof Styburski, Krzysztof Przepiura, Jolanta Gilewicz, Ewa Lewińska, Jolanta Walicka, Monika Roszak, Beata Stańczykowska.


Za życzliwość, owocną współpracę z biblioteką i bibliotekarzami, wspieranie działań biblioteki na rzecz rozwoju czytelnictwa podziękowania otrzymali: Książnica Pomorska w Szczecinie, Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim oraz Burmistrz i pracownicy Urzędu Miejskiego w Drawsku Pomorskim.


Pozyskanie do współpracy z drawską biblioteką pasjonata historii Pana Wiesława Piotrowskiego pozwoli placówce na maksymalne wykorzystanie zakupionego sprzętu do digitalizacji zbiorów. Dzięki niemu eksponaty z wystaw historycznych poddane zostaną obróbce cyfrowej i znajdą się w wirtualnym muzeum na stronie drawskiej biblioteki w zakładce Biblioteka Cyfrowa dLibra. Pan Wiesław w swoim krótkim wystąpieniu zapoznał zebranych z własną historią zainteresowania się kolekcjonowaniem pamiątek i zbiorów muzealnych, a goście mogli w tym czasie obejrzeć wyświetloną kolekcję zdjęć, pocztówek przedstawiających Drawsko Pomorskie. Już wkrótce w pracowni warsztatowej przygotowanej w piwnicy biblioteki rozpocznie prowadzenie warsztatów historycznych dla dzieci i młodzieży. Na zakończenie konferencji prelekcję nt. książek i bibliotek przedstawił pan Jacek Łapiński z Uniwersytetu w Białymstoku. Po spotkaniu, już na spokojnie goście mogli zwiedzić i poznać nowości drawskiej biblioteki.


Po południu odbyło się pierwsze zorganizowane przez MiPBP w Drawsku Pomorskim spotkanie autorskie z pisarzem , autorem książki pt. „ Jak być lepszym” panem Jackiem Łapińskim.
Uroczystości towarzyszyła również wystawa fotografii dokumentujących projekt i starych kronik bibliotecznych. Drawska biblioteka to nowoczesny obiekt przystosowany także do obsługi czytelnika o specjalnych potrzebach. Do dyspozycji osób niepełnosprawnych jest bowiem schodołaz umożliwiający wjazd na piętra budynku, dla niewidomych komputer z głośno czytającym lektorem, dla niedowidzących klawiatura i powiększalnik tekstu oraz bogaty zbiór audiobooków. Obiekt jest również przystosowany dla różnych grup wiekowych czytelników: jest kącik dla maluchów i dzieci młodszych, jest miejsce dla młodzieży korzystającej z komputerów i miejsce gdzie można poczytać bogatą kolekcję gazet i czasopism hobbystycznych, zwane Cafee Biblioteka.


Biblioteka ma teraz dodatkowe wejście od strony ul. Piłsudskiego. W holu przygotowano miejsce, gdzie podróżni czekający dotychczas na autobusy na ul. Kupieckiej mogą przyjść, usiąść, wypić kawę i poczytać prasę lub książkę w ramach bookcrossingu.


Jednym z atutów biblioteki jest również nowoczesny elektroniczny system obsługi czytelników.


Zapraszamy !

Czytany 857 razy Ostatnio zmieniany środa, 01 marzec 2017 08:14

Nowości wydawnicze

Projekty

 

Fundusze

Zadanie: Ojczysty-nasz ulubiony!


 

Fundusze

Zadanie „Wkręceni w czytanie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych 


 

Fundusze

Zadanie „Nie tylko bibliotekarz...” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Ostatnie galerie

  • Kategoria: Całkowicie inne spotkanie z Edytą Jungowską i Pipi

  • Kategoria: "Mała Książka Wielki Człowiek" - edycja 2020 r

Ostatnie zdjęcia