środa, 31 październik 2012 11:26

Agendy

AGENDY BIBLIOTEKI

I. DZIAŁ DLA DZIECI

Najbardziej kolorowy dział drawskiej biblioteki. Tutaj oprócz wielu regałów z książkami i audiobookami, także Kącik Malucha. Tablicowa ściana, na której można do woli malować kolorową kredą, wygodne pufy i stoliczki z krzesełkami to zakątek, który licznie odwiedzają najmłodsi czytelnicy. Do dyspozycji dzieci i młodzieży jest także kilkanaście tytułów gazet i czasopism, które można też wypożyczyć do domu. Na półkach oprócz lektur szkolnych jest bardzo bogaty księgozbiór, który obejmuje: baśnie, bajki, bajeczki, najczęściej wypożyczaną literaturę fantasy i science-fiction, a wśród nich nowości wydawnicze ulubionych autorów.

Pracownicy działu organizują spotkania z książką dla przedszkolaków, lekcje biblioteczne dla starszych dzieci, zajęcia plastyczne i wiele akcji bibliotecznych.

Pracownicy działu: Jolanta Gilewicz, Renata Kicińska

II. DZIAŁ DLA DOROSŁYCH

Ze względu na najbogatszy księgozbiór ten dział najliczniej odwiedzają czytelnicy. W dziale najpoczytniejsze pozycje to: literatura kobieca, romanse, literatura fantasy i kryminały. Są także aktualne lektury szkolne dla młodzieży. W dziale funkcjonuje Cafee biblioteka, a w nim wygodne „kosmiczne” fotele, stoliki i krzesła, a do dyspozycji czytelników pozostaje kilkanaście tytułów prasy, w tym czasopisma kobiece, hobbystyczne, poradnikii prasa codzienna. Można tutaj też zakupić kawę lub herbatę z automatu. W Cafee Biblioteka dostępne jest WiFi. Do dyspozycji czytelników przygotowano czytniki e-booków, tablety oraz Infokiosk, gdzie można samemu znaleźć ulubioną książkę.

Pracownicy działu organizują różne formy promujące autorów książek i literaturę, organizują też punkty bookcrossingu (na dworcu kolejowym, w szpitalu oraz w samej bibliotece). Organizują też spotkania Klubu Miłośników Poezji, spotkania kulturalne, itp.

Pracownicy działu: Anna Głowacz, Magdalena Lekka

III. DZIAŁ MULTIMEDIALNY

To ulubiony dział młodzieży, gdyż tutaj znajduje się czytelnia internetowa z sześcioma komputerami. W tym dziale wyodrębniono także literaturę obcojęzyczną, popularno- naukową, księgozbiór podręczny oraz księgozbiór regionalny. Bardzo bogaty jest też zbiór audiobooków dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Do dyspozycji czytelników jest także miejsce, gdzie można poczytać prasę (kilkanaście tytułów) oraz Infokiosk, umożliwiający poszukiwanie książek na różnych portalach czytelniczych. Tutaj przygotowano również stanowisko pracy dla osoby niepełnosprawnej: komputer z klawiaturą dla osób niedowidzących i powiększalnik tekstu z opcją głośnego czytania tekstu książki.

 

Pracownicy działu prowadzą kursy i warsztaty doskonalące umiejętność pracy z komputerem dla seniorów, udostępniają czytelnikom kody do portalu Ibuk Libra, wypożyczają Czytak dla osób niepełnosprawnych, współpracują ze szkołami oraz Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Pracownicy działu: Anna Czekałowska, Zbigniew Stepkowski, Agnieszka Kowalczyk

IV. DZIAŁ REGIONALNY

To nietypowe miejsce jak na bibliotekę. Dział regionalny stanowi bowiem sala wystawiennicza, w której przygotowana jest ekspozycja – wystawa tematyczna dotycząca historii regionu. Eksponaty do wystawy oraz jej przygotowanie to domena lokalnego miłośnika i badacza historii regionalnej, regionalisty Wiesława Piotrowskiego. Bogate zbiory własne umożliwiają autorowi przygotowywanie wystaw o różnej tematyce, m.in.: dotyczącej historii Drawska, wybuchu II wojny światowej, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, itp. Dodatkowo w piwnicy biblioteki przygotowano salę warsztatową, w której pan Wiesław organizuje i prowadzi spotkania dla zainteresowanej historią młodzieży.

W dziale regionalnym organizowane są spotkania i wycieczki historyczne.

Oprócz Pana Wiesława Piotrowskiego, działem tym opiekuje się p. Anna Czekałowska

V. DZIAŁ EDUKACYJNO-PEDAGOGICZNY

Gromadzi literaturę popularno-naukową z różnych dziedzin, w tym przede wszystkim te pozycje, o które proszą czytelnicy. Księgozbiór jest udostępniany wszystkim czytelnikom, nie tylko nauczycielom i studentom. Tu udostępniane są także czasopisma pedagogiczne oraz metodyczne dla bibliotekarzy.
W dziale znajduje się urządzenie do digitalizacji zbiorów. Obróbce cyfrowej poddawane są wydawnictwa własne, materiały dotyczące Drawska i regionu, zbiory działu regionalnego ( z wystaw), fotografie i inne dokumenty życia społecznego.

Pracownicy działu: Daria Kowalczyk, Bożena Mazurkiewicz

VI. DZIAŁ ORGANIZACYJNY

Wszyscy pracownicy zajmują się opracowaniem zakupionych książek i innych materiałów bibliotecznych. W dziale organizacyjnym jest stanowisko komputerowe służące bibliotekarzom do prac bibliotecznym. Tutaj gromadzone są materiały statystyczne oraz dokumentacja biblioteczna. Biblioteka pracuje na bazie programu MAK +, stosując elektroniczną bazę czytelników oraz katalog elektroniczny księgozbioru.

PUNKTY BIBLIOTECZNE

Drawska biblioteka prowadzi dwa punkty biblioteczne: w świetlicy osiedlowej przy ulicy Gierymskiego w Drawsku Pomorskim oraz w świetlicy wiejskiej w Konotopie. Do punktu przekazywane są książki wpisane do księgozbioru głównego na kilka miesięcy, a następnie wymieniane na inne. Do punktu bibliotecznego przekazywane są też książki z darów czytelników.

BIBLIOTEKA POWIATOWA

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim realizuje fakultatywne zadania powiatowe na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Zarządem Powiatu Drawskiego a gminą Drawsko Pomorskie. W ramach tych zadań organizowane są: spotkania i szkolenia dla bibliotekarzy z terenu powiatu drawskiego, spotkania z pisarzami, z ciekawymi ludźmi, spektakle teatralne dla dzieci i inne wydarzenia kulturalne. Ze środków powiatu wspierana też jest działalność wydawnicza bibliotek oraz organizacja konkursów i przeglądów na poziomie powiatowym, a także zwrot kosztów dojazdu na szkolenia itp.

Drawska biblioteka pełni nadzór merytoryczny nad działalnością bibliotek w powiecie, ale nie zatrudnia instruktora metodycznego.

Czytany 7644 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 04 luty 2020 10:39

Ostatnie galerie

  • Kategoria: Całkowicie inne spotkanie z Edytą Jungowską i Pipi

  • Kategoria: "Mała Książka Wielki Człowiek" - edycja 2020 r

Ostatnie zdjęcia