środa, 12 czerwiec 2019 13:44

Nasze miejsca najważniejsze

nasze miejsca najwaniejsze 1 20190612 1995546150Czy na Ziemi Drawskiej są takie miejsca, w których bogata historia naszego regionu pozostawiła niezatarty ślad? I splatając się z teraźniejszością stanowi żywe do dziś przesłanie płynące z głębin dziejów? Gdzie zatem stanąć, aby je odczuć ?


Z tymi pytaniami zwróciliśmy się do kilku najbardziej znanych regionalistów. Oczywiście najpierw zadająca je młodzież uczestniczyła w warsztatach dziennikarskich, by odpowiednio przygotować się do spotkania z tak wymagającymi rozmówcami jak badacze lokalnych dziejów. Warsztaty prowadzi Bogumił Kurylczyk (absolwent studiów pedagogicznych oraz dziennikarstwa i filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, były rzecznik prasowy Prezydenta Krakowa, reporter i redaktor „Gazety Wyborczej”, a obecnie właściciel firmy medialnej).
Pierwszym regionalistą z którym rozmawiano był Zbigniew Mieczkowski, autor ostatnio wydanych pionierskich opracowań dotyczących m.in. rzeki Drawy i Poligonu Drawskiego. Jako miejsce nie tylko dla siebie najważniejsze, ale i historycznie szczególne wskazał miejscowość gdzie osiadł na stałe – wieś Linowno w Gminie Drawsko Pomorskie. Dlaczego akurat to sołectwo noszące dawniej nazwę Woltersdorf i dziejami silnie związane z dwoma potężnymi rodami pomorskimi: von Wedel i von Güntersberg będzie można wkrótce przeczytać na stronie internetowej Centrum Kultury.

Wywiady i warsztaty dziennikarskie prowadzone są w ramach realizacji zadania „BIBLIOTEKA TU MOŻNA WIĘCEJ!” w ramach PROGRAMU Partnerstwo dla Książki ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

mkidn 01 cmyk         IK logo 2017     logob2   images   logo

Czytany 113 razy Ostatnio zmieniany środa, 12 czerwiec 2019 13:50

Ostatnie galerie

  • Kategoria: "Mała Książka Wielki Człowiek" - edycja 2020 r

  • Kategoria: ZPET-Bajki pod choinkę

Ostatnie zdjęcia