czwartek, 27 czerwiec 2019 14:14

Festiwal Teatrów Ulicznych-relacja

festiwal teatrow ulicznych relacja 17 20190627 1013432757W miniony weekend (22/23.06.2019r. ) park im. F. Chopina wypełnił się śmiechem, zabawą i rodzinną atmosferą. W Drawsku Pomorskim odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Teatrów Ulicznych!
Całą imprezę rozpoczęła parada teatrów, które przyjechały do Drawska z różnych stron Polski. Potem przez cały dzień i prawie do 2:00 w nocy, mogliśmy oglądać bardzo różne spektakle, które pokazywały wiele fascynujących rzeczy: występy na szczudłach, spektakle satyryczne, muzyczne, kukiełkowe, pantomimę czy profesjonalny pokaz tańca ognia prezentowane przez Krakowski Teatr Scena Kalejdoskop. Widowiskiem, które zebrało najwięcej widzów była ,,Noc Świętojańska” przygotowana przez organizatorów.

Oprócz uroczych historii miłosnych, klimatu leśnego ogniska i gwieździstego nieba, atrakcją dla widowni była tradycja Nocy Kupały - puszczanie wianków na wodzie. Ostatnim, ale za to wyjątkowo ciekawym akcentem sobotniego dnia festiwalowego, był spektakl Fin Amor Teatru Ewolucji Cienia z Poznania.
To, co wyróżnia uliczne teatry, to właśnie niepowtarzalny kontakt z publicznością i jej czynny udział i wpływ na potoczenie się widowiska. Wrocławski Teatr na Walizkach porywał nie tylko najmłodszych, ale także ich rodziców. Ich trzy satyryczne spektakle bawiły widzów do łez. W wielkim namiocie gdańskiego Teatru Katarynka oprócz artystycznych spektakli i edukujących przedstawień uczących dzieci czym są np. kwaśne deszcze, mogliśmy znaleźć również stoisko z kolorowankami, farbami i kredkami. Można było także puszczać ogromne bańki mydlane, albo nauczyć się chodzić na prostych szczudłach. Niedzielę rozpoczęło przypłynięcie na plac Konstytucji piratów ze szczecińskiego Teatru Kubika oraz cyrkowe występy aktorów z Krakowa. Teatr Trójkąt z Zielonej Góry wystawił w czasie festiwalu kilka spektakli, w tym niedzielny mówiący o czasach średniowiecza, które przeplatało historię Królów Polski w tamtych czasach. Jednym z ostatnich wystąpień było ,,Polowanie na motyle” Teatrów z Poznania. Wielkie pluszowe biedronki i ważki zrobiły na najmłodszych widzach wielkie wrażenie.
Drawska publiczność całe wydarzenie przyjęła bardzo ciepło. Zdecydowanie najszczęśliwsze były dzieci, które nie tylko wiele zyskały dzięki bawiącym i uczącym przedstawieniom, ale także wybawiły się na rozstawionych dookoła dmuchanych zjeżdżalniach i trampolinach. Wdzięczni byli też dorośli, którzy mówili, że w dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy są zabiegani, takie wydarzenie jest cudowną odskocznią dla codzienności. Dziękujemy organizatorom, czyli Ośrodkowi Kultury w Drawsku Pomorskim oraz Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim. Wszyscy niecierpliwie wyczekujemy kolejnych edycji!
Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka – tu można więcej” realizowanego z dofinansowaniem MKiDN pochodzącym z Funduszu Promocji Kultury.
Marysia Wiewiórkowska

images     IK logo 2017   logo  logob2    mkidn 01 cmyk

 

Czytany 69 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 27 czerwiec 2019 17:06

Ostatnie galerie

  • Kategoria: "Mała Książka Wielki Człowiek" - edycja 2020 r

  • Kategoria: ZPET-Bajki pod choinkę

Ostatnie zdjęcia