czwartek, 19 wrzesień 2019 12:19

Nasze miejsca najważniejsze

Nasze miejsca najważniejsze
Czy na Ziemi Drawskiej są takie miejsca, w których bogata historia naszego regionu pozostawiła niezatarty ślad?               I splatając się z teraźniejszością stanowi żywe do dziś przesłanie płynące z głębin dziejów? Gdzie zatem stanąć, aby je odczuć i kto może udzielić takiej wskazówki?


Z tym problemem zwróciliśmy się do czterech najbardziej znanych regionalistów, mieszkających w naszym powiecie. Młodzież licealna, odpowiednio przygotowana na warsztatach dziennikarskich przez Bogumiła Kurylczyka do spotkania z tak wymagającymi rozmówcami jak badacze lokalnych dziejów, zadała im te same trzy fundamentalne pytania:
1. Czy w pełnej skomplikowanych wydarzeń historii powiatu drawskiego jest jedno zdarzenie (zdarzenia) najistotniejsze?
2. Czy do dzisiaj pozostały konsekwencje tego wydarzenia także w postaci materialnej?
3. Kiedy się w tym wybranym (szczególnym) miejscu już będzie, o czym tam warto pomyśleć?
Odpowiedzi wprost na te pytania udzielił licealistom Zbigniew Januszaniec (autor wielu publikacji historycznych i krajoznawczych poświęconych głównie terenom Pojezierza Drawskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Czaplinka i jego okolic) oraz Jarosław Leszczełowski (autor odkrywający w swoich licznych książkach powiązanie historii Pomorza, zwłaszcza Złocieńca i okolic, z legendami oraz współczesnością). Stąd te dwa pierwsze artykuły mają formę wywiadów.
Natomiast Zbigniew Mieczkowski (autor ostatnio wydanych pionierskich opracowań dotyczących m.in. rzeki Drawy i Poligonu Drawskiego) oraz Wiesław Piotrowski (niestrudzony zbieracz materialnych śladów przeszłości, twórca Izby Regionalnej w Drawsku Pomorskim oraz edukator młodzieży) zaproponowali wspólną wyprawę w teren. Zostały one opisane w formie relacji.
Zapraszamy do lektury, do odkrywania czterech wskazanych, najważniejszych miejsc.

 

Czytany 140 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 19 wrzesień 2019 12:20

Ostatnie galerie

  • Kategoria: Całkowicie inne spotkanie z Edytą Jungowską i Pipi

  • Kategoria: "Mała Książka Wielki Człowiek" - edycja 2020 r

Ostatnie zdjęcia