wtorek, 15 październik 2019 12:34

Finiszujemy

finiszujemy 2 20191015 1815111316Kolorowy „Kontrast” trafił do rąk czytelników w Kaliszu Pomorskim. To jeden z efektów trwającego kilka miesięcy projektu „Biblioteka- tu można więcej” drawskiej biblioteki, który był dofinansowany z Programu MKiDN.
- Zwieńczeniem wszystkich działań i prawdziwą nagrodą dla naszej redakcji była możliwość wydania gazety w wersji kolorowej. Dla nas to powód do wielkiej radości – komentował ten fakt Mateusz Martenka, jeden z dziennikarzy szkolnego miesięcznika.

Kreatywne pisanie jest niezbędną umiejętnością w dziennikarstwie. Sztuki tej uczyli się młodzi w ramach projektu „Biblioteka – tu można więcej”. Licealistów z Kalisza Pomorskiego do współpracy zaprosiła dyrektor drawskiego Ośrodka Kultury pani Jolanta Prądzyńska. To, że współczesna biblioteka nie musi być kojarzona jedynie z wypożyczeniem książek, stało się dla uczestników zajęć oczywiste. Młodzież z liceum w Kaliszu Pomorskim, która od wielu lat z powodzeniem wydaje swoją gazetę, dzięki projektowi mogła wziąć udział w warsztatach z Tomaszem Ogonowskim, dramaturgiem z BTD z Koszalina, w warsztatach telewizyjnych z Michałem Baranowskim, w warszawskich spotkaniach ze znanymi dziennikarzami i praktycznie ćwiczyć formę reportażu pod okiem Aleksandry Radeckiej, która jest opiekunem koła dziennikarskiego.
- W szkole uczymy się suchych faktów. Na lekcji historii mówi się o Zbrodni Katyńskiej, ale to zupełnie coś innego niż obecność świadka, gdy siedzi się obok wnuczki jednej z ofiar – wspominała współautorka reportażu o pani Danucie Sycz - Amelia Ciosmak.
Efektem pracy licealistów są teksty publikowane w lokalnej prasie, a także kolorowe wydanie gazety. Należy mieć nadzieję, że takich projektów będzie więcej, bo dzięki nim wzbogaca się szkolna oferta edukacyjna .
AR
Zdjęcia czytelników robiły: Fot. M. Chwiłkowska, K. Kruk, V. Januszke